×

Modułowy system Reflex I - nowoczesny aparat na kliszę 35mm

autorwpisu
Michał Górnik • listopad 2017

Powstanie zupełnie nowego systemu daje powody do radości. Reflex I - to modułowy aparat, który może zainteresować posiadaczy obiektywów z różnymi mocowaniami oraz wszystkich tych, którzy wciąż fotografują na filmie.

foto

Reflex I with a refurbished Helios 58mm F2.0

foto

Reflex I 35mm SLR Camera (*Yashica 55mm for display purpose only)

Aparat został opracowany przez członków zespłu "if you leave", wydawnictwa fotograficznego założonego przez Laurenca Von Thomasa w 2009 roku. Laurence, prezes REFLEXA pracował w przemyśle filmowym z czołowymi fotografami i sam fotografował przez ponad 20 lat. Na pomysł stworzenia aparatu modułowego wpadł już wiele lat temu. Opracowując koncepcję Reflexa stwierdzono, że najłatwiej byłoby wykorzystać mechanikę istniejących aparatów i dodać do tego nową technologię. Mogło to jednak dać poczucie straconej szansy i zespół zdecydował się na zbudowanie zupełnie nowego systemu od podstaw. Podczas projektowania czerpano inspirację z Contaxa S, Pentaxa AP, Nikona F2 i FM2, Zeiss Contaflexa, Olympusa Om4, Minolty XD7, Canona AE-1 oraz wielu innych kultowych lustrzanek. Wypuszczając Reflexa I, producenci chcą zaoferować przystępną cenowo alternatywę dla używanych aparatów.

Kampania crowfundingowa na kickstarterze odniosła sukces i na dzień dzisiejszy jej budżet wynosi 139,568 funtów. Twórcy zbierają dalej gdyż osiągnięcie 150% i 200% celu pozwoli na wprowadzenie dodatkowych funkcji do projektu. Przy 150% - aplikacji do połączenia aparatu z telefonem oraz bagnet Minolta SR/MD, a przy 200% - czarne wykończenie korpusu.

foto

Reflex I with a refurbished Helios 58mm F2.0

Najważniejsze cechy Reflexa:

Reflex RM System with I-Mount and I-back

Wymienny bagnet umożliwia fotografowanie obiektywami różnych producentów. Dodatkowo kompatybilność z akcesoriami innych firm czy możliwość zastosowania własnego projektu (np poprzez drukowanie w 3D) daje jeszcze więcej swobody w tworzeniu unikalnego systemu. Wraz z aparatem dostępne będą mocowania M42, Nikon F, Olympus OM, Canon FD, Pentax PK oraz jak już wspomniałem, przy osiągnięciu 150% celu - bagnetu Minolta SR/MD.

foto

I-Plate (Interchangeable Lens Mount)

I-Back - wymienny magazynek na film

Rozwiązanie znane z systemów średnioformatowych, pozwalające na wymianę filmu w czasie trwania sesji.

foto

I-Back (Daylight Interchangeable Film Back)

Wbudowana lampa błyskowa i lampa LED

Jest to pierwszy aparat analogowy z tego typu rozwiązaniem - każda z lamp posiada trzy stopnie intemsywności.

foto

Flash and Continuous Light

Aplikacja mobilna Reflex

Dzięki zastosowaniu technologii BLE (Bluetooth Low Energy), aparat będzie w stanie wysyłać do telefonu informację z rejestrem zastosowanych ustawień, równocześnie dając możliwość tworzenia własnych notatek. Ta innowacyjna funkcja pojawi się pod warunkiem osiągnięcia budżetu 150.000 funtów.

foto

Reflex I with a refurbished Helios 58mm F2.0

Dane

Techniczne:

Typ aparatu Lustrzanka jednoobiektywowa
Format filmu 135 film, 35mm/FF
System Reflex RM
Bagnet Reflex I-Plate (M42, Nikon F, Canon FD, Olympus OM, Pentax PK)
Ostrość Manualna
Kaseta na film Reflex I-Back
Przesuw filmu Manualny
Programy A, M (+ 4 EV)
Wizjer x0.86 powiększenia, +90% pokrycia, pryzmat
Czasy 1s - 1/4000, T, B, Sync: 1/125
Pomiar AV + Spot + 4 EV (odczyt LED)
ISO 25-6400
Połączenie Bluetooth (BLE)
Korpus Stop magnezu
Waga 490g
Wymiary 134mm x 74.5mm x 34mm
Bateria 5v Ion Lithium, ładowanie przez USB

Źródło: Kickstar.com